Dnešní umělecké kovářství

Sdílet na:
 

Umělecké kovářství je pojem, který nikdy nezapadne a bude v našem životě stále. Historie a současnost tohoto oboru je v principech stejná jen se změnila doba, lidé, ekonomické vlivy atd. Dobré umělecké kovářství dneška, je takové, které dělá širokou škálu kovaných výrobků od kovaného hřebíku přes kované postele až po kované ploty a pojezdové brány. V tomto oboru je veliká konkurence, mnoho lidí, kteří dokáží svařovat, tak si nad své dílny dali nápis umělecké kovářství a prakticky dělají jen z kovaných polotovarů a prvků. V jejich dílně nenajdete žádnou výheň ani kovadlinu a jejich výroba je spíše zámečnická. Název umělecké kovářství lépe zní a pro zákazníka je lákavější.

Stává se mně často, že se k nám do našeho uměleckého kovářství dostane člověk, který se v minulosti setkal s takovým řemeslníkem a prakticky všechny kováře tzv. naháže do jednoho pytle. To se mě samozřejmě nelíbí a musím mu dokazovat svoje kvality, odbornost a strávíme dost času nad fotografiemi našich prací, než ho přesvědčím, že my jsme to pravé umělecké kovářství ve kterém se opravdu dělá řemeslo slušně a poctivě. Děláme opravdu klasicky - kovadliny, výhně, uhlí, ale také moderně - lisy, buchary, nové technologie…. Jak jsem napsal na začátku tohoto článku, principy kovářského řemesla zůstávají stejné, lidé v kovářstvích jsou stále ti, co většinou dělají rukama, jsou špinaví a velcí…

Mnoho dnešních chlapců se stává kováři, ale bohužel většina si myslí, že je to práce nenáročná. Bohužel realita je naprosto opačná. Dnešní umělečtí kováři nemají dobré mistry odborného výcviku na školách a do výroby přicházejí nepřipraveni a pro samotné budoucí zaměstnavatele jsou pak nezajímavý. Samozřejmě jsou i výjimky, ale velice malé.

Dnešní umělecké kovářství se nejvíce potýká s nekvalitní pracovní silou na trhu. Já jsem velice rád, že jsem do své firmy po letech našel opravdu lidi, kteří mají rádi kovářské řemeslo a dělají svoji práci poctivě. Je to vidět i na to, že u nás v uměleckém kovářství v době hospodářské krize zakázky nepoklesly, ba naopak mírně stouply. Moje umělecké kovářství je na trhu 23 let a za tu dobu jsme neměli ani jeden den, kdybychom nevěděli co dělat. To svědčí o tom, že naše práce je kvalitní, cenově dostupná, žádaná a má smysl.

Věřím, že i Vy když se dostanete do našeho dnešního uměleckého kovářství, tak budete spokojeni a budete se k nám vracet, jako to dělají ostatní.

 
 
 

© 2021 - Umělecké kovářství Mittner, Umělecké kovářství Praha, On-line marketing - Marketingwebu.cz
Krbové nářadí, kované kliky, kované ploty