Renovace renesanční kované dvoukřídlé brány

Sdílet na:
 

Právě jsme dokončili celkovou opravu a renovaci renesanční kované brány .

Jedná se o renesanční kovanou dvoukřídlou bránu, která je původně součástí Lednické zámecké architektury a do vstupní hřbitovní brány v Podivíně byla osazena kolem roku 1 800. Jedná se o dvě křídla , která jsou v horní části do oblouku a kopírují tvar zděné části. Svým provedením s promyšlenou perspektivou tvoří optický dojem prohlubujícího se prostoru. Na bráně se objevují typické prvky kovářského řemesla , probíjení , přeplátování , nýtování.

Brána je zavěšena celkem na 6 pantů,které jsou zasekány do zděného korpusu. Ve střední části je osazen krabicový zámek , horní a spodní zastrč. Na několika fotografiích můžete vidět kovanou bránu před opravou , v opravě a po celkovém restaurování. Na fotografiích je vidět hloubková rez,která za staletí poničila některé díly brány.

Fotografie brány před opravou

před renovací 01 před renovací 02 před renovací 03 před renovací 04 před renovací 05 před renovací 06

V minulosti nebyla povrchová úprava na tak vysoké úrovni jako je dnes. V průběhu opravy jsme povrchovou úpravu prováděli takto : odstranění rzi a starých nátěrů tryskáním křemičitým pískem. Po otryskání se perfektně ukáže vše co je poškozené a co je potřeba vyměnit a opravit. Pod nánosy barvy byly nalezeny i sekané motivy na plocháčích,které před opravou nebyly vůbec vidět. Pak byla provedena celá oprava a repase kované brány , byly opraveny , panty , zámky , zástrče. Některé díly se musely udělat zcela nové, například kované listy byly děravé, a tak se musely vykovat podle předlohy znovu. Po opravě byla brána znovu otryskána a na dokonale připravený povrch byl nanesen zinek a to metodou šopování. Po zinkování byla vybrána s památkáři barva na konečnou povrchovou úpravu. Byl vybrán odstín černá grafitová. Po celkové renovaci byla kovaná brána osazena zpět na místo původní .

Fotografie z průběhu renovace

průběh renovace 01 průběh renovace 02 průběh renovace 03 průběh renovace 04 průběh renovace 05 průběh renovace 06

 

Kovaná brána je dnes po celkovém restaurování, kde byly použity nejmodernější technologie oprav , povrchových úprav atd. Kovaná brána bude sloužit svým účelům další staletí, protože je dobře opravena, a je ochráněna před povětrnostními vlivy tou nejmodernější povrchovou úpravou.

Podívejte se na naši nabídku kovaných bran a plotů

Fotografie po renovaci brány

po renovaci  01 po renovaci  02 po renovaci  03 po renovaci  04 po renovaci  05 po renovaci  06

 
 
 

© 2021 - Umělecké kovářství Mittner, Umělecké kovářství Praha, On-line marketing - Marketingwebu.cz
Krbové nářadí, kované kliky, kované ploty