Jaký materiál je nevhodnější na váš plot?

Sdílet na:
 

Postavili jste dům a zvažujete jaké oplocení kolem něj dát? Po přečtení tohoto článku bude Vaše volba jednoduší. Ploty obecně dělíme na dřevěné, železné, litinové, plastové, drátěné. O posledním provedení se nebudu rozepisovat, protože je určené k oplocení zahrad, průmyslových areálů, dálnic atd.

  • Dřevěný plot je nejrychlejší řešení, často používané, ale po čase zjistíte, že Vaše rozhodnutí nebylo nejvhodnější. Dřevo stále pracuje, musí se natírat a po čase zachází jeho barevné provedení. V počátku se zdá tato investice nejlevnější, ale v závěru je o mnoho dražší než ostatní typy oplocení.
  • V dnešní průmyslové době se začalo osazovat oplocení plastové. Tento typ plotu je nový prvek na našem trhu. Je cenově dostupný, není zde mnoho na výběr a jeho kvalita není příliš dobrá. Dochází zde k tzv. zkřehnutí materiálu, který po několika letech na slunci a mrazu začne praskat a vlnit se. I plastový plot musí mít železnou konstrukci.
  • Ploty se vyrábí i litinové, nejčastěji s různých slitin. Dovoz Čína nebo Polsko. Není to taková poctivá litina, jaká se dělala v minulém století, ale rádoby litina. Je zde tlak na cenu, ale ne na kvalitu. Tento typ oplocení nedoporučuji vůbec. V plotových polích vypadá sice hezky, ale v brankách a bránách, kde se věci mechanicky namáhají, tak tam dochází často k poškození jednotlivých prvků a je dosti složité vše opravit a uvézt do původního stavu. I povrchová úprava na litině má svoje specifika, a není zde moc na výběr. Vše se Vám hodně prodraží.
  • V neposlední řadě jsou to ploty kované. Jsou estetické, cenově dostupné a praktické. Ploty kované jsou kvalitní, dají se přizpůsobit potřebám zákazníka a mají široké uplatnění. Rozdělujeme je na ručně kované a skládané z polotovarů. Druhý případ je častěji používán, je cenově dostupnější a ne všechny polotovary jsou nehezké. Ručně kovaný plot je sice dražší, ale jeho estetika a kvalita vydrží po mnoho let.

Železné ploty se prakticky nemění a zůstávají po mnoho generací. Dají se dobře opravovat, doplňovat a přizpůsobovat jejich provedení i zábradlí na schodištích, nebo zábradlí na balkonech a terasách. Vstupní investice je trochu vyšší, ale časem zjistíte, že se Vám to vyplatí. Používáme kvalitní povrchové úpravy. Zinkování do venkovních prostor je samozřejmostí, je to dokonalá ochrana proti rezivění. Výběr vrchních barev a patin je vysoký, takže si vybere každý. Než se začnete rozhodovat pro typ plotu a provádějící firmu, tak se podívejte na reference jednotlivých firem. Ne každý umělecký kovář vyrábí ploty kvalitně a zajišťuje jejich servis po mnoho let. Moje firma je na trhu víc jak 23 let a má dobré zkušenosti s výrobou kovaných oplocení, bran a ostatních výrobků co k tomu patří. Moje reference si můžete prohlédnout na našich www.mittner.cz. Provádíme i bezplatné konzultace.

Věřím, že Vaše volba bude správná.

 
 
 

© 2021 - Umělecké kovářství Mittner, Umělecké kovářství Praha, On-line marketing - Marketingwebu.cz
Krbové nářadí, kované kliky, kované ploty