Moderní městská architektura v Praze

Sdílet na:
 

V krásném a kulturním městě, které odedávna plní svou funkci evropské metropole, se prolíná a střetává spousta stavebních stylů. Kromě gotických, barokních, rokokových či secesních děl k městu neodmyslitelně patří i stavby modernistické. Moderní architektura využívající ke stavbám železo, ocel, beton a sklo se dříve zaměřovala především na komerční prostory, stále častěji jsou ovšem tyto prvky upřednostňovány i při stavbě rodinných domů. Obliba minimalismu mimo jiné ukazuje také na potřebu člověka zjednodušit svůj život. Spousta vjemů, povinností, chaosu a přetížení je alespoň částečně vyvážena určitou střídmostí, jednotností a funkčností. 

umělecké kované dveře

Umělecké kovářství je častěji spojováno spíše s tradičními zdobnějšími budovami, ale i v moderní architektuře je práce uměleckého kováře nezastupitelná. Jednoduché tvary, rovné a pravoúhlé linie kovaného plotu nebo kovaného zábradlí zvýrazní styl domu a dají vyniknout kvalitě a čistotě provedení. Klíčovým pojmem minimalismu je jednoduchost. Kované tyče horizontálně i vertikálně uložené nebo různě křížené mohou být v obvodovém rámu přinýtovány a hlavy nýtů tvoří detail typický pro umělecké kovářství. Je to tradiční technika použitá v moderním pojetí. Na moderních budovách se kromě plných profilů používají i profily duté - čtvercového, obdélníkového nebo kruhového tvaru, jako výplň je možné zvolit perforované a děrované plechy či síťovinu. Tyto výplně mohou být z oceli, oblíbená je i kartáčovaná a leštěná nerez. Stále využívanější je v posledních letech corten plech. Ten je typický tím, že je celý „rezavý". Výhodou je jeho bezúdržbovost a dá se použít třeba i při propojení starého s novým, kombinovat s kovanými rámy, lištami, kovanými hřeby a podobně. Umělecký kovář umí tyto prvky vsadit do kovaných rámů, což je kombinace zámečnické a kovářské práce.

Aby minimalismus nebyl nuda, o to více je potřeba promyslet každý detail. Zvážit odstíny barev, pohrát si s texturou a materiály, neutralitou a kontrasty. Klíčová může být i volba vhodných doplňků, které prostor zvýrazní a dají mu určitou dynamiku. Zajímavým prvkem je třeba kovaná plastika. Na stránkách uměleckého kovářství Mittner se můžete inspirovat ve fotogalerii již hotovými výrobky dělanými na zakázku. Například kované slunce umístěné na fasádě domu, kovaný strom v zahradě a další.  Kované plastiky vyrábíme podle přání zákazníka, často souvisí s jeho koníčky, s tím, co má rád, co je mu blízké. Barva plastiky nemusí být jen klasická černá grafitová, ale zajímavě působí odstíny světlé a tmavé šedi někdy i s nádechem do modra.

kované dveře

Každý člověk je individualita a měl by se obklopovat prostředím a věcmi, které má rád, jsou mu příjemné a ladí s ním. V našem uměleckém kovářství respektujeme tuto individualitu a společně hledáme možnosti a řešení, abychom takové prostředí pomohli našim zákazníkům vytvořit.